Štádiá žilových ochorení

  Ak sa ochorenia žíl nepodchytia hneď v začiatku a nezačne sa včas s liečbou, ochorenie sa rozvinie do závažnejších štádií.

  •    Kŕčové žily (varixy) - ide o žily hrubšie ako 3 mm a vznikajú rozširovaním, predlžovaním a kľukatením povrchových žíl vplyvom vysokého hydrostatického tlaku krvi, ktorý vzniká v žilách po poškodení chlopní zápalovým procesom. Dôležitá je aj dedičná dispozícia k vrodene oslabenej žilnej stene.
  •    Zápal žíl - najčastejšie postihuje žily doných končatín. V prípade spomalenia toku krvi v žilách, priameho poškodenia steny žily, prípadne ak dôjde k zrážaniu krvi v žilách, dochádza k upchaniu žilového priesvitu, čo je spúšťací mechanizmus pre zápal žíl. V zásade sa delí na zápal povrchových žíl a zápal hlbokých žíl.
  • Lymfedém – je to opuch spôsobený nahromadením tekutiny v podkoží. Vzniká ak lymfatický systém nedokáže v dostatočnej miere odvádzať stále sa tvoriaci tkanivový mok. Opuch sa môže objaviť prakticky kdekoľvek na tele, ale najčastejšie na horných a dolných končatinách.

Žilové vredy predkolenia – ide o najťažšiu komplikáciu chronickej žilovej choroby. Poškodené žilové chlopne spôsobujú, že krv nevie prúdiť proti gravitácii - tzv. „do kopca“ a vzniká dlhodobý žilový pretlak. Výsledkom je nedostatočné prekrvenie, a tak aj okysličovanie končatiny a dodávka živín. To vedie k atrofii kože a pri odumretí tkaniva vznikajú vredy. V podkoží sa hromadí farbivo z odumretých červených krviniek, dôsledkom je vznik fialkastých pigmentových škvŕn. Vredy často hnisajú a okolie býva zapálené. Najčastejšie sa vredy vytvoria v oblasti členkov a pridruží sa pálčivá neustávajúca bolesť. Vredy predkolenia sú chronickým ochorením s obvykle dlhou dobou hojenia a častými recidívami.